telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

zapisy online na wizytę prywatną do lekarza specjalisty urologa

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30
Urologiczne Centrum Meyczne w Warszawie na Bemowie

PSA czyli Prostate Specific Antygen - antygen swoisty dla prostaty - jest to glikoproteina produkowana przez prostatę i wydzielana do nasienia. Zwykle nie opuszcza ona gruczołu w większych ilościach i w krwijest jej bardzo mało. Natomiast w sytuacji, gdy w prostaty dotyczą jakieś sprawy chorobowe, na przykład zapalenie, przerost lub rak prostaty, we krwi możemy wykryć podwyższony poziom PSA. Dlatego badamy poziom PSA aby przekonać się czy nasza prostata jest zdrowa i czy aby nie należy poszukać choroby. Badanie PSA wykonujemy zawsze, gdy podejrzewamy choroby prostaty lub wszystkich mężczyzn powyżej 50 roku życia co rok.

PSA - antygen specyficzny dla prostaty - stężenie PSA czyli antygenu specyficznego dla stercza jest badaniem, które jest bardzo pomocne przy rozpoznawaniu raka gruczołu krokowego i zwykle wykonywany jest w przypadku podejrzenia tego nowotworu.

PSA (Prostate Specific Antigen) czyli swoisty antygen sterczowy, jest to glikoproteina, którą produkują komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Antygen ten wykorzystywany jest do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Bardzo ważne, aby pamiętać, że PSA wytwarzane jest również przez całkowicie zdrowy nabłonek w obrębie prostaty i antygen ten jest obecny zarówno u osób ze zdrowym gruczołem, lekkim jego przerostem, w stanach zapalnych gruczołu, jak i u osób z rakiem stercza. Test PSA nie ma jasno określonych norm. Interpretację wyniku należy każdorazowo pozostawić lekarzowi. Często przyjmuję się za górną granicę stężenie 4ng/ml, ale nawet niższe wartości rzędu 1-2ng/ml mogą wymagać czujniejszej obserwacji u osób młodych (40 lat) oraz obciążonych dziedzicznie nowotworem stercza.

Test PSA jest wykonywany na podstawie laboratoryjnej oceny próbki krwi, a w połączeniu z oceną prostaty w badaniu przez odbytnicę (DRE) może pozwolić na podstawowe określenie konieczności dalszej diagnostyki w kierunku raka prostaty. Test PSA wbrew częstej opinii, nie jest badaniem przesiewowym, nawet jeśli PSA jest podwyższone, nie jest to jednoznaczne z tym, że dana osoba wymaga leczenia z powodu raka prostaty. Natomiast jest to ważna informacja w kontekście dalszej diagnostyki.

PSA, z angielskiego Prostate Specific Antygen, to swoisty antygen prostaty. Badanie PSA służy do wykrywania raka prostaty, nawet we wczesnym stadium, gdy nowotwór nie daje jeszcze objawów. PSA bada się na podstawie próbki krwi żylnej.

 

Przygotowanie do badania PSA

Przygotowanie do badania PSA nie jest konieczne. Osoba badana nie musi być na czczo, a krew można pobrać o dowolnej porze dnia. Dla uzyskania wiarygodnego wyniku warto pamiętać o zachowaniu przerwy między badaniem dotykowym prostaty, biopsją czy dużym wysiłkiem fizycznym a pobraniem krwi do badania PSA. Mężczyzna przed testem PSA powinien też zachować wstrzemięźliwość seksualną przez dwa dni.