telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

zapisy online na wizytę prywatną do lekarza specjalisty urologa

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30
Urologiczne Centrum Meyczne w Warszawie na Bemowie


Jednym z bardziej niepokojących objawów jest krwiomocz.

Obecność krwi w moczu jest z reguły objawem wskazującym na patologię w układzie moczowym. Jeżeli krew jest widoczna podczas oceny wzrokowej mówimy o krwinkomoczu makroskopowym. Natomiast jeżeli obecność stwierdzamy w badaniu mikroskopowym wówczas mówimy o krwiomocz mikroskopowym. W warunkach fizjologicznych w moczu dopuszczalne jest obecność dwóch erytrocytów przy powiększeniu 400 krotnym. Jeżeli jest ich więcej rozpoznajemy wówczas krwiomocz.

Makroskopowy krwiomocz - co to znaczy ?

Krwiomocz to znaczy, że w czasie oddawania moczu pacjent oddaję mocz z krwią, czyli w sposób wyraźny widzi, że to jest krew z moczem. Ten objaw może być przemijający. Może się pojawić i samoistnie ustąpić, pojawić się po raz kolejny nawet po roku, ale proszę tego jednorazowego epizodu nie bagatelizować! Każdy epizod krwiomoczu wymaga dalszej szczegółowej diagnostyki! Może to uratować życie.

Pacjent który widzi w swoim moczu krew powinien bezwzględnie trafić do urologa. Musimy tutaj odróżnić kilka ważnych objawów i chorób. Jeżeli temu objawowi towarzyszy ból, zwłaszcza silny ból okolicy lędźwiowej albo w okolicy podbrzusza, wówczas najprawdopodobniej mamy do czynienia z kamica. Całe szczęście, ponieważ jest to choroba, którą jesteśmy w stanie wyleczyć całkowicie i pacjent może się cieszyć się zdrowiem bez żadnych powikłań. Natomiast, jeżeli jest to krwiomocz, który nie daje żadnych dolegliwości bólowych, wówczas powinna się zapalić czerwona lampka. Wymaga to bardzo szczegółowej diagnostyki. Najczęstszą przyczyną niestety są nowotwory układu moczowego. Może to być pierwszy i jedyny objaw guza pęcherza, który jest nazywany brodawczakiem. Należy mieć świadomość, że nie ma łagodnych guzów pęcherza.

Każdy guz pęcherza jest złośliwy. Każdy wymaga leczenia operacyjnego. W związku z tym, każdy pacjent, który miał epizod krwiomoczu, musi być zdiagnozowany za pomocą USG. Jest to banalne badanie, przyczyn musi być wykonany przy wypełniony pęcherz. W większości przypadków takie badanie wystarcza do postawienia diagnozy. Gdyby badanie USG nie wykazało obecność istotnych patologii, kolejnym badaniem które trzeba wykonać jest cystoskopia. Krótko mówiąc trzeba obejrzeć pęcherz od środka.

Są pacjenci jest ich coraz więcej którzy przyjmują środki zmniejszające krzepnięcie krwi. Najczęściej z powodu chorób kardiologicznych i ci pacjenci przyjmujący preparaty, które prawie zlikwidują krzepnięcie krwi. Zdarza się, że objawem przedawkowania tych leków jest właśnie krwiomocz.

Przyczyny krwiomoczu

Przyczyny krwiomoczu dzielimy na trzy główne grupy.

    Pierwsza to jest ogólnoustrojowe. Taki krwiomocz może występować w przypadku skazy krwotocznej, najczęściej w przypadku przedawkowania leków przeciwkrzepliwych.

    Drugą grupą krwiomoczu są przyczyny urologiczne. Spotykamy krwiomocz przy nowotworach w obrębie układu moczowego, kamicy nerkowej,  malformacjach naczyniowych i krwotocznych zapalenia pęcherza.

    Trzecią grupą są przyczyny nefrologiczne. Tutaj wyróżniamy krwiomocz kłębuszkowy i niekłębuszkowy. Za krwiomoczem kłębuszkowym przemawia odsetek erytrocytów dysmorficznych, których odsetek powinien wynosić ponad 70% oraz białkomocz dobowy ponad 1 g, a także obecność wałeczków erytrocytarnych w moczu. Z kolei za krwiomoczem niekłębuszkowym przemawia obecność erytrocytów świeżych, białkomocz dobowy wynosi poniżej jednego grama i nie stwierdzamy obecności wałeczków erytrocytarnych w moczu.

W diagnostyce różnicowej, jeżeli chodzi o lokalizację krwiomoczu, może być pomocne oznaczenie tak zwanego urokrytu, to jest odsetka objętości krwinek czerwonych w stosunku do objętości moczu. Urokryt ponad 1% świadczy y o krwiomoczu pochodzącym z dolnych dróg moczowych.

Najczęstszą przyczyną krwiomoczu jest albo przedawkowanie leków wpływających na krzepnięcie krwi, albo guz pęcherza.