telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

zapisy online na wizytę prywatną do lekarza specjalisty urologa

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30
Urologiczne Centrum Meyczne w Warszawie na Bemowie

Jeszcze do niedawna uważano, że dokuczliwe objawy, z którymi mężczyźni zgłaszają się do urologa, wynikają wyłącznie z powiększania się prostaty (tzw. łagodnego rozrostu prostaty - BPH) w miarę starzenia się organizmy mężczyzny. Dziś już wiadomo, że za te dolegliwości oprócz prostaty mogą być odpowiedzialne inne choroby związane z układem moczowym, a także niektóre choroby układu krążenia. Dlatego zrezygnowano z określenia "dokuczliwe objawy związane z przerostem stercza (LUTS związane z BPH)", zastępując je pojęciem "męskie LUTS". Sam ten termin wskazuje, że przyczyną dolegliwości dolnych dróg moczowych nie musi być koniecznie "prostata". Oznacza to także, że jeżeli zgłosisz się z tym problemem do urologa, rozpocznie on proces diagnostyczny, który ustali, co jest powodem Twoich LUTS i umożliwi leczenie eliminujące ich przyczynę. Poniższe informacje pozwolą Ci zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi "męskich LUTS".

Co to jest LUTS?

Są to dolegliwości dolnego odcinka dróg moczowych spowodowane zmianami w obrębie pęcherza moczowego i cewki moczowej. Zalicza się do nich:

Przerost prostaty Warszawa Urologia

  • objawy związane z gromadzeniem moczu, takie jak symptomy pęcherza nadreaktywnego (nietrzymanie moczu z parcia, parcia naglące, zwiększona częstość oddawania moczu oraz nocne oddawanie moczu), a także dolegliwości bólowe i wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • objawy związane z mikcją (oddawaniem moczu) - powolny lub przerywany strumień moczu, występowanie tzw. kropelkowania w końcowym etapie mikcji oraz konieczność wspierania mikcji parciem,
  • objawy występujące po zakończeniu mikcji - kropelkowanie pomikcyjne oraz dolegliwości związane z niezupełnym opróżnieniem pęcherza moczowego.

Jakie są możliwości leczenia urologicznego LUTS?

U wielu chorych w początkowej facie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego zanim rozpoczęte zostanie leczenie farmakologiczne, wystarczą pewne modyfikacje trybu życia, diety, trening pęcherza czy leczenie zaparć. Późniejsza faza choroby wymaga leczenia farmakologicznego, które łagodzi objawy urologiczne i zapobiega rozwojowi choroby. Istnieją różne grupy leków, niektóre z nich sa stosowane w celu złagodzenia dokuczliwych objawów, inne zapobiegają powiększeniu gruczołu krokowego, a nawet zmniejszają jego objętość i mogą przeciwdziałać zatrzymaniu moczu oraz konieczności zabiegu operacyjnego. Otrzymując receptę od lekarza, staraj się dowiedzieć, jaki jest cel leczenia w Twoim przypadku, jak długo będzie ono trwało i jakie mogą być związane z nim działania niepożądane. U pewnej grupy chorych konieczne okazuje się leczenie zabiegowe metodami minimalnie inwazyjnymi, a nawet leczenie operacyjne. Może być ono przeprowadzone ze wskazań lekarskich, np. w przypadku powikłań spowodowanych rozrostem gruczołu krokowego (kamica, infekcja, zatrzymanie moczu, niewydolność nerek), albo na prośbę pacjenta w celu poprawy jakości życia.

Dlaczego zalecane są okresowe badania prostaty u urologa?

U chorych z dolegliwościami z dolnych dróg moczowych wizyta u lekarza jest potrzebna, aby rozpoznać, co jest przyczyna problemów. Pozwala to na wdrożenie leczenia, które poprawi jakość życia i zapobiegnie groźnym powikłaniom, spośród których do najniebezpieczniejszych zalicza się ostre zatrzymanie moczu., kamicę pęcherza czy niewydolność nerek. U pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego wczesne rozpoczęcie terapii może sprawić, że leczenie chirurgiczne nie będzie konieczne.

Pamiętaj, że dokuczliwe objawy urologiczne z dolnych dróg moczowych i choroby gruczołu krokowego można leczyć. Terapia podjęta odpowiednio wcześnie może zapobiec zatrzymaniu moczu, konieczność leczenie chirurgicznego czy rozwinięciu się kamicy pęcherza lub niewydolności nerek.