telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

zapisy online na wizytę prywatną do lekarza specjalisty urologa

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30
Urologiczne Centrum Meyczne w Warszawie na Bemowie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest to zakażenie górnych dróg moczowych. Jak sama nazwa wskazuje do zakażenia dochodzi od strony miedniczki nerkowej. Taką drogę nazywamy wstępującą. Jest ona główną drogą w zakażenia górnych dróg moczowych. Według statystyk 98% zakażeń jest spowodowanych właśnie taki mechanizmem.

Zakażenie, jego nasilenie, zależy praktycznie od dwóch sytuacji: stopnia zjadliwości uropatogenu czyli bakterii, która zaatakowała układ moczowy i stanu naturalnych sił obronnych.

 

Czynniki ryzyka odmiedniczkowego zapalenia nerek

Najczęstszym uropatogenem jest esherishiacoli która jest odpowiedzialna za ok 80-90% zakażeń. Rzadziej gronkowcem, których udział w powstawaniu zakażeń ocenia się od 10 do 15 %. Należy pamiętać że kamica nerkowa, wszelkiego rodzaju zaburzenia w odpływie moczu, ciąża, cukrzyca, starszy wiek, zabiegi na dolnych drogach moczowych - na przykład cewnikowanie - cystoskopia czy leki immunosupresyjne, intensywne współżycie seksualne zwiększają ryzyko zachorowania na odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Do objawów ogniskowego zapalenia nerek ostrego należą zazwyczaj: nagły ostry początek choroby, gorączka z dreszczami, ból w okolicy lędźwiowej - czasami obustronny, obecność objawu Goldflama czyli bolesność w okolicy lędźwiowej przy wstrząsaniu i objawy dyzuryczne czyli pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, osłabienie, nudności i wymioty. Natomiast w badaniu ogólnym moczu - w ocenie makroskopowej moczu, stwierdzamy, że mocz jest mętny, czasami krwisty o nieprzyjemnym woni. 

Zapalenie nerek objawy i leczenie przez urologa
 


Należy wykonać podstawowe badanie krwi czyli morfologię, kreatyninę, glukozę. Konieczne jest badanie ogólne moczu oraz posiew moczu z antybiogramem celem identyfikacji drobnoustrojów i możliwości jego eliminacji. Powikłaniami ostrego odmiedniczkowego zapalenie nerek mogą być przewlekła infekcja czyli  przejście ostrego zapalenia w przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, nadciśnienie tętnicze, a także mogą powstać ropnie nerkowe. W leczeniu stosuje się antybiotyki. Może być konieczna hospitalizacja w przypadku braku postępu w leczeniu ambulatoryjnym.