telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

zapisy online na wizytę prywatną do lekarza specjalisty urologa

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30
Urologiczne Centrum Meyczne w Warszawie na Bemowie

Infekcje bakteryjne

Infekcje bakteryjne to także zakażenia innymi bakteriami. Infekcja bakteriami z rodziny Chlamydia może dotknąć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wywołuje ona choroby takie jak:

  • ziarniak weneryczny,
  • zapalenie cewki moczowej,
  • zapalenie gruczołu krokowego lub najądrzy.

Bakterię zwalcza się antybiotykami.

Wśród najpopularniejszych dolegliwości urologicznych męskich narządów intymnych znajduje się zapalenie cewki moczowej. To schorzenie trudno jednak przeoczyć, ponieważ towarzyszy mu spory dyskomfort w czasie oddawania moczu – ból, silne pieczenie i swędzenie połączone z większą częstotliwością wizyt w toalecie. Schorzenie jest zazwyczaj spowodowane zakażeniem dwoinką rzeżączki, czyli chorobą przenoszoną drogą płciową (czasami także innymi bakteriami, wirusami czy uszkodzeniami mechanicznymi). Infekcję można również poznać po silnym zaczerwienieniu ujścia cewki moczowej, a czasami po obecności wydzieliny ropnej.  Jej analiza pozwala urologowi zdiagnozować przyczynę schorzenia, a to – wdrożyć właściwe leczenie.

Powikłaniem po nieleczonym zapaleniu cewki moczowej może być zapalenie najądrza. Głównym objawem jest w tym wypadku bardzo silny ból oraz obrzęk i zaczerwienienie jąder, czemu często towarzyszy gorączka. Biorąc pod uwagę, że schorzenie to stanowi już powikłanie po przebytej chorobie, bezwzględnie należy zgłosić się z nim do urologa. Kolejną komplikacją może być bowiem bezpłodność.

Zapalenie gruczołu krokowego, zwanego częściej prostatą, to jednak dolegliwość, o której mówi się najgłośniej. Pojawia się u dojrzałych mężczyzn, a wywołują ją drobnoustroje, np. te, które pochodzą z moczu (znacznie rzadziej przenikają one z krwią z innych części ciała). A jednak infekcja może być także spowodowana drobnoustrojami, pochodzącymi z zajętych zatok czy ucha. Jej objawami są: silne bóle w kroczu, podbrzuszu oraz okolicach moszny, a także częstomocz, dyskomfort w postaci pieczenia oraz śluzowy, ropny lub krwisty wyciek. Czasami towarzyszy im gorączka. Urolog w czasie badania ocenia wielkość prostaty, a po zdiagnozowaniu stanu zapalnego zaleca środki przeciwbólowe oraz antybiotyk.

Pasożytnicze infekcje narządów płciowych

Pasożyty o nazwie rzęsistki wywołują rzęsistkowicę u ludzi. Mogą na nią chorować zarówno kobiety jak i mężczyźni, a choroba przenosi się drogą płciową. Pasożyty mogą pojawić się w pochwie i cewce moczowej, u mężczyzn też w gruczole krokowym.

Objawy rzęsistkowicy:

  • pieniste, żółtawe lub zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu,
  • częste oddawanie moczu,

pieczenie i ból, szczególnie podczas oddawania moczu.

U mężczyzn może także wystąpić wyciek z cewki moczowej i pieczenie.


Wirusowe infekcje narządów płciowych

Najczęstszą i najpoważniejszą infekcją narządów płciowych jest zakażenie wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Dotyka on zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dla kobiet jest on szczególnie niebezpieczny, ze względu na możliwość zakażenia płodu w przypadku ciąży.

Objawy wirusowego zakażenia narządów płciowych:   

  • świąd i pieczenie narządów płciowych,
  • pęcherze wypełnione płynem, pękające i pozostawiające po sobie strupy,
  • nieprzyjemne napięcie skóry.

Bardzo często ta wirusowa infekcja narządów płciowych nie daje żadnych objawów. Może być w tym czasie przekazywana innym osobom, z którymi ma się kontakty seksualne. Zakażenie można tylko zaleczyć i „uśpić" wirusa. Nosicielem jest się do końca życia.

Treść artykułu autoryzowana przez:
Gabinet UROLOG WARSZAWA Prywatnie Leczymy Schorzenia Urologiczne

Powrót do strony głównej: UROLOG WARSZAWA