telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

zapisy online na wizytę prywatną do lekarza specjalisty urologa

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30
Urologiczne Centrum Meyczne w Warszawie na Bemowie

Zakażenie układu moczowego u kobiet

 

Problemy układu moczowego w większości dotykają kobiet, znacznie rzadziej mężczyzn. Dlaczego? Przyczyn należy doszukiwać się w anatomii każdej z płci, konkretnie budowie anatomicznej dróg moczowych kobiet i mężczyzn, które różnią się od siebie. Dolegliwości związane z układem moczowym to niewątpliwie trudny temat, ponieważ pacjenci z takimi problemami zmuszeni są do rezygnacji ze swoich codziennych aktywności lub domowych zajęć, nie mówiąc o utracie atrakcyjności. Dlatego też, wizyta u urologa często stanowi jedyną skuteczną pomoc w rozwiązaniu tego wstydliwego problemu.

 

przyczyny schorzenia

Czym w ogóle jest ZUM – jest to nic innego, jak bakterie znajdujące się w naszym układzie moczowym. Najczęstszą bakterią będącą winowajcą zapalenia dolnych dróg moczowych jest bakteria e. coli. Na ZUM najczęściej narażone są osoby, które korzystają z publicznych toalet, kąpielisk i in. tego rodzaju miejsc, czy też narażają niektóre partie ciała, w szczególności plecy na chłód.

 

objawy

- wymioty, mdłości, gorączka

- szczypiący, piekący ból w trakcie oddawania moczu, ogólny dyskomfort

- konieczność częstego oddawania moczu, pomimo że ilość oddawanego moczu jest znikoma

- nieprzyjemny zapach moczu

- zmiana koloru moczu,

- ból podbrzusza

 

jak zwalczyć infekcje dróg moczowych

Należy niezwłocznie udać się do urologa, który postawi diagnozę, a co najważniejsze ustali z pacjentem dalszy sposób leczenia. Jednak aby tak się stało, nieuniknione będzie przeprowadzenie badania moczu. Zdarza się również konieczność wykonania badań obrazowych czy też krwi. Nie wyłączając przy tym specjalistycznych badań urologicznych typu cystoskopia.

 

leczenie

Nie można określić jednego sposobu leczenia. Jest to indywidualna kwestia uzależniona od rodzaju zakażenia jak i pozostałych czynników, np. czy infekcja stanowi powikłanie innej choroby, czy dotyka zdrową młodą kobietę, która nie rodziła, czy też kobietę w ciąży, itd.

Zazwyczaj, leczenie trwa kilka dni do tygodnia za pomocą właściwie dobranego przez lekarza antybiotyku.

 

koniec leczenia i co dalej?

W większości przypadków infekcje układu moczowego są całkowicie wyleczalne. W zależności jednak od predyspozycji pacjenta, po skończonym leczeniu nie trzeba wykonywać profilaktycznych badań – dotyczy to młodych zdrowych kobiet. Jednak w przypadkach, kiedy zastosowano terapię antybiotykiem, po około 7 do 14 dni należałoby wykonać badanie bakteriologiczne moczu, czyli inaczej zwane posiewem moczu. Co istotne wskazane jest, aby takie badanie było przeprowadzane regularnie u kobiet ciężarnych, których dotknęła ta bolesna infekcja.

 

 

jak uniknąć zakażenia dróg moczowych

Wskazane jest spożywanie codziennie:

- około półtora do dwóch litrów płynów

- żurawiny w każdej postaci. Może to być suszona żurawina, tabletki (suplementy diety), sok z żurawiny, herbaty, zioła i inne wszelkiego rodzaju preparaty zawierające żurawinę w swym składzie

Ponadto:

- regularnie oddawaj mocz, nie wstrzymuj go!

- pamiętaj o utrzymaniu prawidłowej higieny zarówno w toalecie (szczególnie publicznej), ale również po odbytym stosunku płciowym

- stosuj środki nawilżające miejsca intymne, jeśli borykasz się z suchością pochwy, co zminimalizuje ryzyko zachorowania

- noś odpowiednią bieliznę, czyli taką która nie jest wykonana z włókna sztucznego

- nie noś obcisłej odzieży

- nie stosuj perfumowanych podpasek, czy wkładek i in.

 

Stosując powyższe wskazówki, możesz uchronić się przed infekcją dolnych dróg moczowych.

 

 

Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie układu moczowego, natychmiast zgłoś się do urologa, który zapobiegnie dalszemu rozwojowi bakterii i pomoże Ci w pozbyciu się tego bolesnego problemu.