Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroby w których od początku proces zapalny dotyczy kłębuszka nerkowego. Następnie toczący się proces zapalny obejmuje inne struktury nerki kłębuszka i w zależności od nasilenia i stopniowej progresji daje mniejsze lub większe objawy ogólnoustrojowe. Ze względu na etiopatogenezę wyróżniamy glomerulopatie (choroby zapalne kłębuszków nerkowych): pierwotne i wtórne.
W przypadku pierwszych proces chorobowy od początku dotyczy kłębuszków. Zapalenie następnie obejmuje inne struktury. Zwykle czynnikiem inicjującym jest zapalenie. Inne kłębuszkowe zapalenia nerek są następstwem chorób ogólnoustrojowych. Kłębuszek zostaje wtórnie uszkodzony w wyniku choroby podstawowej.
1. o charakterze zapalnym takie jak:
- toczeń trzewny
- krioglobulinemia
- zapalenia naczyń
2. jak również choroby o charakterze niezapalnym takie jak:
- cukrzyca
- skrobiawica
- szpiczak
Istnieje kilka podziałów komórkowego zapalenia nerek. Ze względu na dynamikę procesu chorobowego dzielimy je na:
- ostre
- gwałtownie postępujące
- przewlekłe.
Ze względu na zmiany morfologiczne obserwowane w mikroskopie świetlnym immunofluorescencyjnym i elektronowym dzielimy je na kilka postaci. Do podstawowych należy wymienić:
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- submikroskopowe
- błoniaste
- błoniasto-rozplemowe
- ogniskowe
- segmentarne.
Z innych typów wymienić należy jeszcze gwałtownie postępujące zapalenie nerek, nefropatia Iga. Ogólnie można przyjąć że do zapoczątkowania zapalenia potrzebny jest antygen. Może to być antygen bakteryjny lub wirusowy, który łącząc się z przeciwciałami tworzy kompleksy immunologiczne które są następnie zatrzymywane w różnych strukturach kłębuszka. Wyłapane kompleksy powodują odczyn zapalny stymulują komórki biorące udział w zapaleniu do wydzielenia mediatorów zapalenia co nasila proces zapalny.
W wyniku tego dochodzi do uszkodzenia kłębuszka nerkowego. W ostrym zapaleniu mamy z reguły do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, obrzękami, niekiedy z niewydolnością krążenia oraz zmianami w badaniu ogólnym moczu pod postacią białkomoczu, krwinkomoczu z obecnością erytrocytów dysmorficznych, których ilość wynosi ponad 70% oraz występują wałeczki.
W zapaleniach przewlekłych objawy kliniczne przez długi okres czasu mogą być nieobecne, a wykrycie kłębuszkowego zapalenia nerek może być przypadkowe podczas stwierdzenia podwyższonego ciśnienia tętniczego czy zmianach w moczu. Niekiedy pierwszymi odchyleniami sugerującymi proces zapalny w nerkach są laboratoryjne cechy niewydolności nerek mianowicie dochodzi do podwyższenia stężenia kreatyniny we krwi której norma wynosi 1 bądz 1,3miligram/%.
Najgorzej rokujące jest podostre zapalenie nerek, które pod względem histopatologicznym odpowiada gwałtownie postępującymu kłębuszkowemu zapaleniu nerek. To zapalenie w ciągu kilku tygodni może spowodować schyłkową niewydolnością nerek wymagającą dializ.
Leczenie uzależnione jest od typu histopatologicznego. W zapaleniach wtórnych należy przede wszystkim leczyć chorobę podstawową,a w pierwotnych, przewlekłych, zwłaszcza z obecnością zespołu nerczycowego stosuje się leczenie immunosupresyjne.