telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30

zapisy online na wizytę prywatną do lekarza specjalisty urologa

telefoniczna rejestracja prywatnej wizyty urologicznej

( 22 ) 300 10 30
Urologiczne Centrum Meyczne w Warszawie na Bemowie

USG jąder to nieinwazyjne, bezbolesne badanie pozwalające wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie jąder i najądrzy - jest to podstawowe badanie w rozpoznawaniu raka jądra. Umożliwia także wykrycie żylaków powrózka nasiennego i wodniaka jądra. Pozwala również na stwierdzenie położenia jądra w przypadku jego braku w worku mosznowym.

Badanie USG jąder każdy mężczyzna powinien wykonać gdy:USG jąder

 • odczuwa ból jąder
 • zauważy powiększenie moszny
 • wyczuje guzek
 • zauważy wyciek z cewki moczowej
 • dozna urazu
 • stwierdzi nieprawidłową sprężystość jądra badając je palpacyjnie

 Badanie nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Wynik wydawany jest od razu (dokumentacja zdjęciowa z opisem lekarza).

Objawy mogące sugerować raka jądra

 • bezbolesne powiększenie jądra
 • odczuwanie ciężaru w mosznie
 • tępy ból dolnej okolicy jamy brzusznej lub moszny
 • wyraźna bolesność jądra lub moszny
 • ból pleców przypominający typowy ból korzonkowy, jednak w przeciwieństwie do bólu korzonkowego ustępujące po pochyleniu się do przodu
 • powiększenie piersi (bardzo często symetryczne)
 • duszności, krwioplucie i ból w klatce piersiowej

Trzy ostatnie objawy oznaczają bardzo poważne stadium - przerzuty nowotworu na inne organy.

Każdy mężczyzna, który zauważy niepokojące objawy powinien od razu zgłosić się do urologa prywatnie lub na nfz oraz na badanie USG jąder. Badanie trwa kilka minut, nie jest inwazyjne ani bolesne i od razu daje diagnozę. Nawet jeśli okaże się, że jest to jednak rak nie należy popadać w panikę ! Rak jądra jest chorobą o najwyższej wyleczalności ! Do pełnego zdrowia powraca 90% chorych, a im szybciej wykryty tym ta szansa jest jeszcze większa.

Rak jądra - diagnostyczne USG jąder metodą Dopplera

Rak jądra to jedna z niewielu chorób nowotworowych, która dotyka ludzi młodych. Zazwyczaj ujawnia się między 20 a 30 rokiem życia. Jest to choroba bardzo podstępna i zazwyczaj późno wykrywana, gdyż do momentu kiedy nowotwór nie jest na tyle duży aby uciskać nerw, nie daje żadnych objawów.

Jedyne wyjście aby uniknąć rozwoju raka jąder to regularne badanie USG jąder.

W Polsce co roku wykrywa się około 600 nowych zachorowań - jest to niewiele. Niepokojące jednak jest, że co 20 lat to liczba się podwaja. Tak jest w całym świecie i nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje. Teoretycznie najłatwiejsze jest zapobieganie przez eliminację przyczyn, jednak bardzo mało wiadomo o przyczynach tej choroby.

Lekarze sprawdzali przeróżne wyszukane hipotezy, kolejno je eliminując. Brano pod uwagę np.: noszenie specjalnej bielizny utrzymujące ciepło, wpływ telefonów komórkowych noszonych w kieszeni, jazdę motocyklem i wiele innych. Nie stwierdzono również bezpośredniego związku pomiędzy zachorowaniem na raka a aktywnością seksualną ani przebytymi urazami (np. sportowymi) itp.

Samobadanie jąder

Badanie jąderSamokontrolę jąder mężczyzna powinien wykonywać raz w miesiącu. Badanie najlepiej wykonać pod prysznicem gdy napięcie moszny jest najmniejsze. Unosząc lekko worek mosznowy staramy się ocenić kształt, rozmiar oraz wagę jąder.

Badamy jądra przesuwając je pomiędzy palcami i kciukiem. Możemy delikatnie je ucisnąć - pozwoli to na sprawdzenie ich spoistości, obrzmienia czy obecności guzków.

Pamiętaj - każde jądro jest połączone z najądrzem doprowadzającym spermę do członka. Nie wpadaj w panikę, jeśli je wyczujesz - to jest normalne.

Wykonaj u urologa prywatnie badanie USG jąder