Ból jąder może być wynikiem urazu, ucisku nieodpowiedniej bielizny, czy spodni, ale może również sygnalizować procesy chorobowe. Znacznie częstsze niż nowotwory są np. stany zapalne, lub żylaki powrózka nasiennego, jednak diagnozę może postawić jedynie specjalista.
Każdy rozsądny i świadomy mężczyzna, którego dotyczą dolegliwości jąder, czy prącia powinien skorzystać z konsultacji urologicznych gdzie zostanie wykonane ultrasonograficzne badanie jąder.
Co do asymetrii jąder – jeśli jest ona nieznaczna stanowi prawidłowy element budowy znakomitej większości mężczyzn na świecie. Jeśli jednak proporcje te ulegają wyraźnym zmianom i towarzyszą im niepokojące objawy – wtedy należy udać się do urologa.
Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje ciało, na wszystkie nieprawidłowości, które można zaobserwować. Nie tylko kobiety badają się same, także mężczyźni powinni zwrócić uwagę na swoje ciało, a zwłaszcza na te rzeczy, które mogą sugerować jakieś zaburzenia chorobowe. Takim jak najprostszym badaniem jest ocena jąder.
Patrząc tak medycznie na jądro oceniamy jego wielkość, strukturę, konsystencję. Jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości związane z zaburzeniem na przykład wielkości lub kiedy to jądro jest twardsze w jednym miejscu, kiedy wyraźnie wyczuwamy jakiś guzek, bezwzględnie musimy udać się do lekarza urologa ponieważ to sugeruję jednak jakąś sprawę chorobową, niestety bardzo często sprawę nowotworową.
Dobrą praktyką jest aby ten proces kontroli, czy samokontroli konsultować ze swoją partnerką, wtedy łatwiej zweryfikować wszystkie zmiany. U każdego człowieka występuje takie zjawisko wypierania złych elementów, wypierania złych faktów, wyprania złych znalezisk u samego siebie. Ten mechanizm wypierania jest bardzo silny. Wielu pacjentów przychodzi do urologa bardzo późno, mimo że wiedzą, że mają jakąś patologię, ale ciągłe zrzucają winę a to na brak czasu, a to na to, że to chyba nic takiego, że inni chorują, a ja nigdy itd. Niestety skutkuje to już tym, że stwierdzamy znaczne zaawansowanie choroby.
Jakie są najczęściej przyczyny bólu jąder?
Dosyć częstą przyczyną bólu jąder są żylaki powrózka nasiennego, czyli takie żylaki jakie widzimy na nogach występują również w powrózku nasiennym, czyli w tej całej strukturze na której trzyma się jądro. Tam jest nasieniowód, tam jest nerw i tam jest żyła i tętnica. Jeżeli żyła jest patologicznie poszerzona wówczas mówimy o żylakach i żylaki rzeczywiście, w momencie kiedy dochodzi tam do zastoju krwi, bolą. Bolą zwłaszcza po wysiłku fizycznym.
Urazowy ból jądra.
Jadra to jest bardzo czułe miejsce. Rzeczywiście po urazie jądra ból może być bardzo silny i jeżeli stwierdzamy zasinienie moszny koniecznie należy się zgłosić do urologa, gdyż wówczas mogło dojść do krwiaka lub do pęknięcia jądra. W niektórych przypadkach wymaga to leczenia operacyjnego, także nie należy bagatelizować takich objawów i udać się jak najszybciej do urologa, który wkona badanie USG jąder.
Kolejna przyczyna jest zapalenie jądra lub najądrza. Wtedy jądro jest opuchnięte, czerwone, bolesne, jest gorączka, złe samopoczucie. Taka sytuacja wymaga dosyć energicznego leczenia urologicznego.
Inną chorobą jądra objawiającą się olbrzymim bólem jądra jest skręt jądra. Jest to niesłychanie bolesna choroba. Ból narasta w bardzo krótkim czasie i taki pacjent zazwyczaj trafia dosyć szybko do urologa, gdyż nie jest w stanie tego bólu wytrzymać.
Niezależnie od charakteru bólu jąder czy innych niepokojących objawów należy od razu udać się do urologa. Urolog zadecyduje, czy dalej diagnozować, czy też może pacjenta uspokoić, ale nie wolno bagatelizować żadnych objawów dotyczących bólu jądra.
Treść artykułu autoryzowana przez:
Gabinet UROLOG WARSZAWA Prywatnie Leczymy Schorzenia Urologiczne